Vzpomínáme na Vaška

Minulou středu nás navždy opustil a do věčných kočičích lovišť odešel miláček Filozofické fakulty – kocour Vašek. Kde se na půdě fakulty vzal? Kdo se o něj staral? Proč byl tak oblíbený? Pojďte s námi zavzpomínat na tohoto výjimečně přítulného kocoura.

V posledních dnech už bylo poněkud nezvyklé vidět Vaška někde pochodovat. Foto Petr Dvořák
Nefoť a radši mě poškrabkej. Foto Kateřina Nováková

Nefoť a radši mě poškrabkej. Foto Kateřina Nováková

Jméno Vašek asi mnohým studentům univerzity nic bližšího neřekne. Studenti a zaměstnanci FF však od minulého týdne truchlí. Dne 13. října 2010 je ve svých asi třinácti letech opustil mourovatý maskot a mazlíček sídlící u vrátnice, kocour Vašek.

Na dvoře FF se už od pradávna pohybují kocouři a kočky všech barev, druhů a povah. Míjí se tu, občas se chvíli zdrží, ale pak zase odejdou. V jednu chvíli zde bylo dokonce jedenáct koček. Dvěma z nich se našel náhradní domov, zbylých sedm se bohužel ztratilo a dvě tu zůstaly.

Vašek se na pozemek Filozofické fakulty přitoulal asi před deseti lety. Přišel v dost bídném a podvyživeném stavu. Měl nadvakrát zlomený ocas a jedno očičko mu uhýbalo dolů. Zpočátku byl velmi nedůvěřivý a ani se nechtěl nechat pohladit. „Dalo nám hodně práce, než jsme si získali jeho důvěru,“ vypráví paní Kopřivová, uklízečka z FF. „Pak jsem si ho ale vycvičila a dokonce nás každé ráno v pět hodin vyhlížel u dveří.“

Paní Kopřivová se Vaška ujala a téměř veškeré jeho jídlo a návštěvy veterináře financovala ona sama. Občas jí někdo přispěl, studenti Vaškovi přinesli pelíšek a přes víkend jí pomáhali zaměstnanci vrátnice. Majitelkou tohoto studentského talismanu byla tedy ona. Kupovala Vaškovi „kapsičky“ s kočičím jídlem a občas mu také vařila maso, například kuřecí krky. Vašík se tak díky její péči pomalu vzpamatoval, obnovil svou důvěru k lidem a usídlil se na vrátnici budovy D. Vítal studenty při vstupu a ti ho nikdy nezapomněli poškrábat nebo pohladit. Není divu, že se mu zde líbilo.

A jak to bylo s jeho obezitou? Vašek byl zpočátku velmi podvyživený, ale aktivní kocour. Běhal, lezl po stromech, s přibývajícím věkem mu však energie ubývalo a váha šla nahoru. Jeho vypasené břicho zmátlo studenty, kteří ho považovali za gravidního a z toho také vyplynula mylná fáma a jeho přejmenování na kočku Vaškovou (někdo ho dokonce znal pod jmény kočka Filda, Filda-kočka nebo Katka). Majitelka má však jasno, protože jej nechala kastrovat, aby se zamezilo dalšímu přemnožení kočičího obyvatelstva na FF.

Vaškův pelíšek u vrátnice. Foto Kateřina Nováková

Vaškův pelíšek u vrátnice. Foto Kateřina Nováková

Vašek se stal brzy miláčkem všech zaměstnanců a studentů. Ti mu dokonce založili fanouškovskou stránku na Facebooku s názvem Fanklub kocoura Vaška z FF MU, která má více než tisíc dvě stě členů. Momentálně zde studenti vyjadřují svou soustrast a přemýšlí nad uspořádáním nějaké pietní akce či sehnání kocoura nového.

„Takový už žádný jiný nebude,“ smutně si povzdechla Vlasta Dvořáčková ze studijního oddělení, která občas s kocourem navštěvovala veterinu a starala se o něj. Paní Kopřivová je také skeptická. „Víte, ono to leze do peněz. A našeho Vaška už stejně žádný jiný kocourek nenahradí.“

FF má ovšem ještě jednu kočku v zásobě. Pohybuje se převážně v kotelně, proto o ní není tolik slyšet. A jak uvedla paní Kopřivová, zřejmě si ji s manželem po odchodu do penze vezmou k sobě domů. I když bydlí pouze v malém dvoupokojovém bytě, po Vaškovi se jí tak stýská, že si ponechá alespoň Mindu z kotelny, kde pracuje její manžel, údržbář.

A proč nás Vašík vlastně opustil? Jeho oblíbené místo se mu zřejmě stalo osudným. „Chudák už měl i revma, u vrátnice na něj táhlo,“ sdělila nám paní Kopřivová. „Vzali jsme ho s panem Bokem (vrátný) k veterináři, kde nám řekli, že už má chudák velké bolesti,“ pokračovala se slzami v očích. Bylo možné nechat ho ještě chvíli na klinice, ale finančně by se to vyšplhalo do tisíců a Vašík by stejně brzy odešel. Měl slabé srdce a jeho ledviny pracovaly pouze na deset procent. Na fakultě zase hrozilo, že se někam půjde v bolestech schovat a už ho ani nenajdou. Proto se paní Kopřivová rozhodla a 13. října Vaška vzali na uspávací injekci. Jako všichni teď pevně doufá, že se Vašek v kočičím nebi má dobře a shlíží a drží palce všem „svým“ studentům.

Kdo by chtěl uctít Vaškovu památku, na vrátnici visí jeho parte a na místě, kde byl pohřben, jsou položeny květiny a zapáleny svíčky. Vašek odpočívá jak jinak, než na dvoře své domovské fakulty, v klidu a stínu mezi třemi velkými smrky.

Zavzpomínat můžete i na video s názvem Fantom vrátnice, které již před několika lety vytvořili studenti knihovnictví.

Autor: Martina Klimovičová