Z hospody až na divadelní prkna aneb Jak se tvořily Kozy a kvéry 4

Divadlo Napříč.cz tento týden uvedlo novou inscenaci. Po Kompostu přišly Kozy a kvéry 4 pod taktovkou režiséra Roberta Krále a spoluautora Tomáše Hůska. Ve hře nechybělo snad žádné klišé, které by taková adaptace mohla mít.

Autoři říkají, že nápad na Kozy a kvéry 4 byl spontánní. Foto: Jakub Špiřík/LeMUr.mu

Představte si ruský gulag v roce 2037. Na pořádek tu dohlíží dozorce Markýz Sádlo Máslo se svými netradičními způsoby, jak terorizovat své svěřence. K tomu přidejte krásnou agentku, super tajnou misi a globální válku gangů. Včetně akčního hrdiny Maxe Steeda, který přišel zachránit den. Jak říkají sami autoři, jde o něco, co divák důvěrně zná z televize.

Tak trochu jiný proces
Josef Prokeš je jedním ze zakladatelů divadla. Foto: Jakub Špiřík/LeMUr,mu

Josef Prokeš je jedním ze zakladatelů divadla. Foto: Jakub Špiřík/LeMUr.mu

Když se Robert Král a Tomáš Hůsek sešli, aby spolu něco napsali, u stolu v kanceláři to nebylo. „Nápad na Kozy a kvéry 4 byl spontánní. Seděli jsme v hospodě nad pivem a inspirace přišla sama,“ popisuje tvorbu hry spoluautor Hůsek. O tom, že má divadlo k hospodskému prostředí blízko už od svého vzniku, ví své i jeden ze zakladatelů Josef Prokeš. „Vždycky jsme se scházeli po hospodách a taky v nich vystupovali,“ vzpomíná Prokeš. Ke vzniku bio divadla také doplnil, že nikdy nečekal, že se dostane tak daleko. „Myslel jsem si, že nepřežije a rozpadne se. A teď se na to podívejte,“ říká Prokeš. Divadlo je odštěpkem lidí, kteří se podíleli na činnosti ProFIdivadla na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity a chtěli zkusit něco nového.

Proč vůbec „bio“ divadlo?

Podle Hůska kolují ansámblem různé interpretace a zvěsti o tom, proč si divadlo říká bio. Jedním z důvodů je podle něj i to, že divadlo má pouze své vlastní autorské hry, vytváří si vlastní hudbu i doprovodné efekty. „Abych citoval svého kolegu Krále, tak jsme bio proto, že nemáme prefabrikované herce, které produkují školy. Prostě bereme talenty odkud je to jenom možné,“ vysvětluje Hůsek.

Jako další inscenaci připravuje Josef Prokeš hru o třech mužích staršího věku, kteří to odmítají „zabalit“ a založí spolu kapelu. Hra se bude jmenovat Dravci z Königu a po mafiánské přestřelce Koz a kvérů přivede diváka na zcela jiné myšlenky. „Sám už bych si na režírování netroufl,“ tvrdí Prokeš. Zároveň ale dodal, že je nadšený z toho, kam až to divadlo dotáhlo, a že rád uvidí, co s jeho další hrou režie provede.

Eliška Kolmanová