Západní univerzita nemusí být zárukou vysoké kvality školství, říká studentka Erasmu

Cenné zkušenosti, zážitky i zklamání si dovezla z Erasmu studentka Filozofické fakulty Michaela Němcová. Poslední semestr svého magisterského studia strávila v jihofrancouzském městě Nice na univerzitě Nice Sophia Antipolis. Podle ní je Erasmus jedinečnou příležitostí, jak se naučit nový jazyk a zkusit si život v cizí zemi. Co se ti…

Cenné zkušenosti, zážitky i zklamání si dovezla z Erasmu studentka Filozofické fakulty Michaela Němcová. Poslední semestr svého magisterského studia strávila v jihofrancouzském městě Nice na univerzitě Nice Sophia Antipolis. Podle ní je Erasmus jedinečnou příležitostí, jak se naučit nový jazyk a zkusit si život v cizí zemi.

Foto: Michaela Němcová

Co se ti zdálo jako největší výhoda Erasmu?

Rozhodně to, že se někam podívám a nebudu muset platit veškeré výdaje ze svého. To se mi pravděpodobně nikdy mimo univerzitu už nestane.

Z čeho jsi měla největší obavy?

Bála jsem se hlavně jazyka. Francouzsky jsem neuměla, učila jsem se půl roku před odjezdem. Francii jsem si ale vybrala právě proto, abych se francouzsky naučila.

Není třeba splnit test z jazyka, ve kterém bude probíhat výuka?

Online test jsem podstoupila, ale až poté, co jsem byla na Erasmus vybrána. Předchozí znalosti jsem dokládat nemusela. Některé univerzity to chtějí, jiné ne. Po mně to nechtěli ani v Čechách, ani ve Francii.

Odjet studovat do země bez znalosti jejího jazyka může být obtížné, ale zvládnout se to dá
Měla jsi problém s tím, že francouzsky mluvíš jen na konverzační úrovni?

Na přednáškách jsem problém neměla, horší to bylo na úřadech. Většinou jsem je prosila, ať mi to zopakují znovu a pomaleji, ale nakonec jsem se vždy domluvila. Mou výhodou bylo i to, že má koordinátorka na Erasmu byla Češka a ze začátku mi hodně pomáhala.

Jak drahá je Francie pro studenty?

Poměrně dost, ale sehnala jsem si levné koleje, na které byla možnost navíc získat další příspěvek. Od programu Erasmus jsem dostala 500 euro na měsíc, z toho polovinu stály koleje. Se zbylými 250 eury pak lze celý měsíc vyjít. Je to mnohem levnější než třeba Anglie.

Foto: Michaela Němcová

Koleje dostane každý automaticky?

To ne. Musela jsem projít výběrovým řízení. Dokládala jsem tam studijní výsledky, příjem rodičů a mnoho dalších dokumentů. Na základě toho se rozhodne, ale studenti ze zahraničí mají obvykle přednost.

Jak bys hodnotila kvalitu tamního školství?

Není to jen můj názor, ale s více lidmi jsme se shodli, že francouzské univerzitní vzdělání je na úrovni českého středoškolského. Hlavně co se týče přístupu. Přístup učitelů, studentů i objem učiva se s českým univerzitním vzděláním nedá srovnat. Francouzští studenti učiteli nevěnovali pozornost a z testů měli horší výsledky než zahraniční studenti.

Jací byli francouzští spolužáci?

K zahraničním studentům byli nepřístupní. Rádi pomohli s úkolem nebo projektem, ale mimo školu se se mnou už nebavili. Slyšela jsem, že to trvá aspoň rok, než zahraničního studenta přijmou mezi sebe. Nenavazují známosti s někým, o kom ví, že stejně brzy odjede.

Co ti v Nice nejvíce chybělo?

Foto: Michaela Němcová

Knihovna. Jejich knihovna byla tak velká, jako jedno patro knihovny filozofické fakulty. Neměli tam ani knihy, které spadaly do povinné literatury. Pokud jsem nějakou knížku potřebovala, musela jsem si ji koupit. Celkově informační technologie nebyly na vysoké úrovni.

Byla jsi z něčeho vysloveně zklamaná?

Očekávala jsem, že se tam dozvím víc věcí. V rámci vzdělání jsem se nic nového nenaučila. Nikdy před tím by mě nenapadlo, že na západní univerzitě může být ta úroveň tak nízká. Také mě zklamal, nebo spíše rozčílil, jejich přístup k administrativě. Úředníci mají na všechno termíny, ale sami je nedodržují. Vše se s nimi řeší dlouhou dobu, jsou nekomunikativní a neochotní. S tímhle jsem měla velké problémy. Pro příště je dobré to vědět a mít nachystané pevné nervy.

Co se ti naopak nejvíce líbilo?

Hrozně si cením toho, že jsem se osamostatnila a strávila tři měsíce v jiné zemi, kde jsou jiné hodnoty a jiný jazyk. Z Francie jsem se vrátila se spoustou zážitků a všem bych to doporučila. Pokud o tom někdo přemýšlí, neměl by váhat. Já bych chtěla jet zase na podzimní semestr do Francie nebo do Belgie na stáž učit český jazyk. V březnu se přihlásím do výběrového řízení, snad mi to vyjde.

Klára Vašíčková