Žijeme v klidné zemi. Nebo ne?

Některé žebříčky přinášejí podstatné informace, nad jinými se jen zasmějete. My v redakci máme rádi všechny druhy žebříčků. Jeden opravdu zajímavý přináší stránka Vision of Humanity. Česká republika je podle něj desátou nejpoklidnější zemí světa.

Česká republika je podle Vision of Humanity desátou nejpoklidnější zemí světa. Foto: visionofhumanity.org

Světovému žebříčku vévodí Island, na poslední příčce zůstala Sýrie. Žebříček Globálního mírové indexu (GPI) je produktem Institutu pro ekonomii a mír (IEP). Je považována za první studii, která hodnotí země po celém světě podle jejich mírumilovnosti. Mír měří podle dvaceti tří kvalitativních a kvantitativních ukazatelů, jako je například účast zemí na zahraničních misích OSN či úroveň domácí kriminality. Letos se měřil již podeváté a zahrnul 162 zemí. Odhalil, že mír souvisí s indikátory jako příjem, vzdělání a regionální integrace. Země na předních místech žebříčku mají často vysokou úroveň transparentnosti vlády a nízkou korupci. Malé stabilní země, které jsou částmi regionálních bloků, mají větší pravděpodobnost získat vyšší hodnocení. Pro srovnání, v roce 2014 Česká republika obsadila dvanácté místo.

GPI využívají nejrůznější mezinárodní organizace včetně OSN a Světové banky. Vy ho můžete využít třeba při výběru destinace pro dovolenou. Jaké místo si drží ostatní země, zjistíte po prozkoumání interaktivní mapy na webových stránkách, kde naleznete i další indexy.

Zlata Bauerová