Získej praxi s AIESEC

Studentská nezisková organizace nabízí kulturní a odborné stáže po celém světě pro studenty i absolventy vysokých škol. O tom, co všechno předchází výjezdu do zahraničí, nás informoval brněnský AIESEC v přednášce na Filozofické fakultě.

Karolína Presová (vlevo) navštívila s AIESEC Indonésii. Foto: AIESEC

Když si netroufáte vyrazit do světa na vlastní pěst, je tu množství organizací, které vám ochotně pomohou. AIESEC nabízí kulturní a odborné stáže pro mladé lidi, kteří se chtějí rozvíjet. Pokud si chcete vylepšit životopis a něco přivydělat, vyjeďte právě na odbornou stáž. Máte možnost práce v oboru v rozmezí půl roku až roku a půl. Pobíraný plat by vám měl pokrýt životní náklady v dané zemi.

Učitelem v Indonésii

Úžasné léto prožila Karolína Presová na pracovní stáži na Jávě. Po druhém ročníku na bakalářském studiu dostala možnost učit angličtinu děti na základní škole. „Byla jsem ubytovaná u jedné z učitelek, ta byla strašně chudá, bydleli jsme v chatrči bez podlahy a střechy,“ sdělila nám své dojmy Karolína.

Ale ničeho nelituje, díky tomu měla možnost poznat tamější kulturu a náboženství na maximum. Její plat činil 2500 korun, byl zcela postačující, neboť ceny tamějších restaurací se pohybují okolo patnácti korun za večeři. „V období ramadánu jsem měla dvacet dní volna, plat mi vystačil na procestování Bali a dalších ostrovů v okolí,“ vyprávěla Karolína. Byla to pro ni nezapomenutelná zkušenost a všem by ji doporučila.

Co potřebuji?
Organizace AIESEC zprostředkovává studentům mezinárodní stáže. Foto: AIESEC

Organizace AIESEC zprostředkovává studentům mezinárodní stáže. Foto: AIESEC

Prvním krokem je nezávazná registrace na webových stránkách www.nastaz.cz. Základem je dobrý životopis, se kterým vám pomohou zaměstnanci AIESEC. Při pohovoru pak musíte úspěšně absolvovat test z angličtiny na úrovni B2. Po celou dobu od hledání stáže až po konec pracovního pobytu vám organizace pomáhá. Bohužel nic není zadarmo, a tak za zpřístupnění databáze s nabídkami stáží zaplatíte devět tisíc korun. Další nutnou investicí už je jen letenka do vysněné destinace.

Kulturní stáže

Pokud se chcete spíše věnovat poznávání nových zemí, vyberte si ze seznamu kulturních stáží. Jedná se o dobrovolnickou činnost na šest až osm týdnů. Organizace vám hradí ubytování a stravu. Pracujete například ve školách, kde přednášíte o své zemi nebo učíte děti angličtinu. Platíte pět tisíc za zpřístupnění databáze a následně za letenku.

Veškeré informace se dozvíte na internetových stránkách brněnského Aiesecu. Pokud si netroufáte vycestovat, zúčastněte se kurzu jazykové konverzace od 28. října do 29. listopadu, nebo Cestovatelského večera se zahraničními stážisty, který se uskuteční 5. listopadu.

Dominika Vágnerová