Zkombinovat školu s vrcholovým sportem není snadné, říká mistr republiky ve střelbě

Mnoho vysokoškolských studentů má rádo sport. Pro některé z nich se tato vášeň může stát i zaměstnáním. Stejně to má i Jan Zámečník z Mendelovy univerzity, který se závodně věnuje olympijskému skeetu. Prozradil nám, co ho k němu přivedlo a jak je možné sportovní kariéru kombinovat se školou.

Jan Zámečník. Foto: David Klement / Lemur
Co si můžeme představit pod pojmem olympijský skeet?

Jedná se o střeleckou brokovou disciplínu. Používají se brokové zbraně a střílíme na asfaltové terče (oranžové talíře, pozn. redakce), které létají z vysoké a nízké věže. Závod se střílí na pět položek s celkovým možným nástřelem 125 terčů a šest nejlepších postupuje do finále. V každé položce střelec projde osm stanovišť s různými kombinacemi terčů. Například na stanovišti číslo jedna nám po zavolání „hop!“ vyletí z vysoké věže jednotlivý asfaltový holub a po druhém zavolání dvojstřel. Na pátém stanovišti je kombinace jednotlivého asfaltového terče z nízké věže a následuje dvojstřel. Na každý terč máme pouze jeden výstřel.

Jak jste se k tomuto sportu dostal?

Ke střelbě mě přivedl můj táta, bylo to před deseti lety. Hned od začátku mě střílení bavilo. Líbilo se mi, jak se každým tréninkem zlepšuji a měl jsem čím dál větší sen to někam dotáhnout a mít výsledky. To se také povedlo a už třetím rokem je to i moje zaměstnání.

Jaké byly začátky?

Začátky nebyly jednoduché. Začínal jsem na písecké střelnici Provazce pod taktovkou trenéra Petra Zvolánka v době, kdy pro mě byl na prvním místě fotbal a až v 15 letech jsem se začal naplno věnovat střelbě.

Jaké jsou vaše největší úspěchy?

V roce 2014 jsem se jako junior poprvé nominoval na Mistrovství Evropy a světa. Na Mistrovství Evropy v Maďarsku jsme v soutěži družstev získali stříbrné medaile. V roce 2015 jsem obsadil mezi juniory šesté místo na Mistrovství Evropy ve Slovinsku. V sezóně 2016 jsme na Mistrovství Evropy v Itálii obsadili třetí místo v soutěži družstev a já byl opět šestý mezi juniory. V roce 2017 jsem už střílel v kategorii seniorů a rovnou jsem se nominoval na mistrovství světa 2017, které bylo v Moskvě. S Milošem Slavíčkem a Tomášem Nýdrlem jsme vybojovali bronzové medaile v družstvech. Dále dva tituly na Mistrovství České republiky a další minimálně dvě umístění na stupních vítězův dorostenecké a juniorské kategorii a třetí místo na Mistrovství České republiky v seniorech.

Jak vypadá vaše sportovní sezóna?

V České republice jsou závody obvykle od dubna do konce září, protože jsme ovlivněni počasím. Po ukončení sezóny začíná takzvaná zimní příprava. Kondiční příprava v tělocvičnách, a když je dobré počasí, tak můžeme trénovat na střelnici. Od prosince jezdíme na různá soustředění v cizině a to nejčastěji na Kypr. V České republice střílím plus mínus osm závodů a dalších šest v cizině. Za jednu sezónu vystřílím 15 až 20 tisíc nábojů.

Studujete Mendelovu univerzitu, jak zvládáte zkombinovat sport se školou?

Není pro mě jednoduché dělat školu na sto procent. Kvůli tréninkům, soustředěním a závodům mám vysokou absenci. Je také těžké absolvovat zkoušky, protože bývám tou dobou v cizině. Ne všichni učitelé jsou samozřejmě k mé absenci chápaví. Ale snažím se a zatím to nějak zvládám. Mám speciální studijní plán, přizpůsobený trénování, abych vše stíhal. Pokud nemůžu být přítomný na zkouškách, musím je dodělávat v náhradních termínech.

Jaké máte plány do budoucna?

Určitě bych se chtěl v sezoně 2019 nominovat na Mistrovství Evropy a podávat, co nejlepší výsledky. Velkým snem jsou Olympijské hry. Budu dělat vše proto, abych se nominoval na Olympiádu do Japonska, ale šance není moc velká, protože je kolem mě silná konkurence. O to více budu usilovat o Olympijské hry v roce 2024.

Kdo je Jan Zámečník?
Jan Zámečník je dvaadvacetiletý student oboru Lesnictví na Mendelově univerzitě v Brně. Pochází z Písku a už devět let se věnuje olympijskému skeetu. Je dvojnásobným juniorským mistrem České republiky v tomto sportu. V roce 2015 a 2016 se umístil na šestém místě v juniorském Mistrovství Evropy. Na témže mistrovství získal v roce 2014 stříbrnou medaili v soutěži družstev, o dva roky později jeho družstvo získalo bronz. V seniorské kategorii na Mistrovství světa 2017 se umístil na třetím místě v soutěži družstev.